Związek Strzelecki ''Strzelec'' OSW
Aktualności Szkolenie JS 2013 Ostrowiec Św. - Unitarka Trzcianiec 2014 – tydzień 2

JS 2013 Ostrowiec Św. - Unitarka Trzcianiec 2014 – tydzień 2

W dniu 2 lipca ostrowieccy Strzelcy rozpoczęli dwutygodniowy kurs unitarny. Organizatorem całości szkolenia jest JS 2021 z Rzeszowa, zakwaterowanie natomiast ma miejsce w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Dzień 8

W kolejnym dniu szkolenia unitarnego Strzelcy po pobudce wzięli udział w zaprawie i apelu. Potem odbyło się szkolenie z budowy okopów dla strzelca w postawie lezącej, zakopywania min oraz budowy szczelin przeciwlotniczych. Inni mieli możliwość doskonalenia umiejętności budowy posterunku obserwacyjnego i rozszerzania wiedzy o powszechnej obronie przeciwlotniczej. Według planu zajęć jeden z plutonów odbył marsz na orientację. Pomimo otarć, pęcherzy i rannych każda z drużyn zaliczyła wszystkie punkty. O godzinie 21:30 odbył się apel, po nim ogłoszono capstrzyk.

Dzień 9

Kolejnego dnia szkolenia Strzelcy po porannej zaprawie i apelu udali się na zajęcia z zakresu danych taktyczno-technicznych i sylwetek armii innych państw. Uczestnicy mogli poznać sprzęt bojowy oraz wyposażenie takich państw jak: Rosja, Niemcy czy USA. Później odbyło się szkolenie z broni chemicznej, biologicznej, jądrowej, atomowej oraz użytkowania masek MP5 i odzieży przeciwchemicznej. Następnie Strzelcy udali się na powtórne szkolenia układania min. O godz. 21:30 odbył się apel wieczorny, na którym wyróżnieni zostali Strzelcy wkładający całą swoją inicjatywę w wykonywanie zadań. Po apelu oficer dyżurny ogłosił capstrzyk.

Dzień 10

Piątkowy dzień Strzelcy rozpoczęli poranną zaprawą. Prowadzona przez jednego z drużynowych objęła ona bieg na około 1,5 km oraz ćwiczenia rozciągające i rozluźniające wszystkie mięśnie. O godzinie 8:00 odbył się poranny apel, podczas którego została wciągnięta flaga na maszt. Następnie uczestnicy kursu unitarnego udali się na zajęcia praktyczne, obejmujące maskowanie indywidualne, sposoby poruszania się w terenie, rzut granatem oraz rozkładanie i składanie karabinka Beryl. Po zajęciach praktycznych Strzelcy udali się na wykład dotyczący zasad surwiwalu. O godzinie 21:50 Strzelcy spotkali się na apelu wieczornym, po którym ogłoszona capstrzyk.

Dzień 11

O godzinie 5:10 kolejnego dnia rano ogłoszono alarm bojowy i postanowiono w gotowości całą kompanię. Każdy w ciągu paru minut miał za zadanie zabrać ze sobą cały sprzęt. W przeciągu chwili opuszczono kaszarowiec i udano się do opuszczonego budynku znajdującego się w okolicy jeziora. Na miejscu rozegrała się kilkugodzinna gra taktyczna pomiędzy uczestnikami kursu lekkiej piechoty a plutonami unitarki. Strzelcy z unitarki mieli za zadanie przeciwdziałać i uniemożliwić wykonanie zadania przez kurs LP. Kurs unitarny przechwycił wszystkich uczestników KLP. Po południu Strzelcy zaprowadzili porządek w koszarowcu, po czym odbył się apel. O godzinie 22:00 ogłoszono capstrzyk.

Dzień 12

Niedzielny poranek na szkoleniu rozpoczął się o godzinie 7:00. Strzelcy udali się na godzinną zaprawę prowadzoną przez jednego z drużynowych. Apel poranny rozpoczął się o godzinie 9:00, po którym uczestnicy kursu udali się na mszę świętą. Strzelcy z kursu pomocy przedmedycznej prowadzili zajęcia na temat ratownictwa. Po kolacji Strzelcy przygotowywali się do egzaminu mającego nastąpić następnego dnia. O godzinie 22:00 został ogłoszony capstrzyk, ale Strzelcy kontynuowali naukę jeszcze przed snem.

Dzień 13

Przedostatni dzień szkolenia rozpoczął się bardzo wcześnie. O godzinie 0:25 ogłoszono ćwiczebny alarm pożarowy. Strzelcy w ciągu kilku minut zabrali wszystkie rzeczy i zebrali się przed budynkiem koszarowca. W tym samym dniu odbył się również egzamin dla uczestników kursu unitarnego oraz kursu dowódców drużyn. Strzelcy mieli za zadanie zdać wszystkie punkty egzaminacyjne według norm wojskowych. Normy te obejmowały m. in. czołganie na 50 m, rozkładanie i składanie karabinka Beryl, udzielanie pierwszej pomocy, łączność, transport amunicji, rzut granatem, zakopywanie min oraz zakładanie OP-1 i maski MP-4. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość sprawdzić swoją sprawność fizyczną. Strzelcy z JS 2013 podołali wszystkim wymaganiom z zadowalającym wynikiem. O godzinie 21:50 odbył się ostatni na tym szkoleniu apel wieczorny, po którym ogłoszono capstrzyk.

Dzień 14

14 dzień szkolenia rozpoczął się godzinną zaprawą dla Strzelców, którzy w ostatni dzień wzięli czynny udział w zajęciach. Prowadzone one były przez dowódcę plutonu Kursu Lekkiej Piechoty. Później zadaniem wszystkich uczestników obozu było zdanie posiadanego sprzęty do magazynu, spakowanie swoich rzeczy, sprzątnięcie koszarowca, a w końcu opuszczenie jego murów. O godzinie 12:00 odbył się apel wieńczący zgrupowanie, na którym rozdano certyfikaty ukończenia Strzeleckiego Szkolenia Unitarnego, Kursu Dowódców Drużyn, Kursu Lekkiej Piechoty oraz Kursu Pomocy Przedmedycznej. Pomimo trudu i wysiłku jaki uczestnicy musieli włożyć w szkolenie nikt nie narzekał, każdy był zadowolony z wyników jakie osiągnął. Na apelu zostały ogłoszone także wyniki na najlepszego instruktora obozu, którym został wymieniony już wcześniej dowódca plutonu Kursu Lekkiej Piechoty. Wyróżniono także kilkunastu uczestników za dobre wyniki z egzaminu, wyraźne osiągnięcia i wiedzę wyniesioną ze szkolenia.

Źródło: www.js2013.pl

Panel użytkownikaObecni na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości 

Liczba odwiedzin

Odsłon : 970896