Związek Strzelecki ''Strzelec'' OSW
Artykuły Inne

Obrona Terytorialna w strukturach państw członkowskich NATO wywodzących się z byłego Układu Warszawskiego

Nieustanne ograniczanie wydatków na obronność połączone z głęboką redukcją sił zbrojnych wśród Europejskich członków NATO wywodzących się z Układu Warszawskiego stwarza konieczność tworzenia alternatywnych form obrony własnych granic. Idealnym rozwiązaniem problemu wydaje się być tworzenie i rozwijanie struktur Obrony Terytorialnej.

Więcej…

ZS „Strzelec” OSW jako jedna z form zapobiegania trudnościom wychowawczym młodego pokolenia.

W wyniku przemian społeczno-kulturowych, przede wszystkim poprzez przeobrażenia w dziedzinie wartości, jak i socjalizacji wychowanie znalazło się w stadium krytycznym. Pociąga to ze sobą wiele następstw, takich jak poważne zaniepokojenie wychowawców, co prowadzi do nieefektywności ich pracy.

Więcej…

„Strzelec” jako forma spędzania wolnego czasu w nawiązaniu do wybranego systemu wychowawczego.

Świat, w którym żyjemy przepełniony jest ludźmi pałającymi wrogością, nienawiścią, złością, agresją. Współcześni rodzice nie zawsze odpowiednio postępują ze swoimi dziećmi tak jak powinni, powodów zaniedbań z ich strony jest wiele.

Więcej…

Zmora wojsk okupacyjnych

Partyzantka, bo o niej mowa jest tak stara jak sama wojna. Wiąże się z nią nazwa: wojna partyzancka – rozumiana jako jedna z form walki zbrojnej, w której jedna ze stron prowadzi działania nieregularne.

Więcej…

Wsparcie wywiadowcze

Trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek działania sił specjalnych bez ich ścisłej współpracy ze służbami specjalnymi. W wielu krajach wywiad powołuje do życia wyspecjalizowane grupy rozpoznawcze.

Więcej…

Zagrożenia współczesnej Europy – terroryzm

Niniejszy artykuł dedykuje st.kpr. Jarosławowi Maćkowiakowi, który zginął w Afganistanie 2.06.2011r pełniąc służbę. Cześć Jego Pamięci!

Omawiając zjawisko, którym jest terroryzm należy zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad różnicami między terroryzmem, a terrorem. W literaturze nie rozstrzygnięto jednoznacznie omawianych terminów, a każdy badacz podchodzi do tych pojęć arbitralnie według własnych koncepcji. P. Wilkinson pisze, iż terror występuje formie izolowanych ataków, a także totalnej przemocy masowej. Natomiast zjawisko terroryzmu charakteryzuje się ciągłą działalnością zorganizowanego terroru, ze strony państw, ruchu, czy frakcji lub też małej grupki jednostek.

Więcej…

Rola organizacji paramilitarnych w systemie obronnym kraju

Rozważając zagadnienie organizacji paramilitarnej powinniśmy dokonać pewnego podziału. Funkcjonujące obecnie pojęcia: społeczna organizacja proobronna oraz organizacja paramilitarna określają wyraźnie dwa odrębne kierunki podejścia do Obrony Terytorialnej.

Więcej…

Charakterystyka i zasady użycia Spotting scope’a

Najważniejszym elementem wyposażenia pary snajperskiej jest tzw. SWS czyli Snajper Weapon System. Tak nazywany jest kompletny zestaw snajperski czyli karabin + luneta oraz wszystkie inne elementy broni, które pozwalają na jak najwygodniejsze i najskuteczniejsze wykorzystanie broni, włączając w to tuning. Drugim najważniejszym elementem wyposażenia są wszelkiego rodzaju przyrządy do prowadzenia obserwacji i zbierania informacji.

Więcej…

Zrozumieć wojnę

Konflikty towarzyszyły ludzkości od zawsze i nie należy przewidywać jakichś radykalnych zmian w tej kwestii. Potrzeba konfliktu często leży w ludzkim podejściu do życia. Na przestrzeni wieków zmieniały się przyczyny wojen, sposób ich prowadzenia, jak również zmienił się sposób ich rozwiązywania. Dziś wielką uwagę zwraca się na stowarzyszenia międzynarodowe mające na celu zapobieganie konfliktom jako gwaranta zbiorowego bezpieczeństwa.

Więcej…

Panel użytkownikaObecni na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości 

Liczba odwiedzin

Odsłon : 970894