Związek Strzelecki ''Strzelec'' OSW
Artykuły Szkolenie

Historia ZS "Strzelec" OSW

1. marca 1991 roku została powołana do życia największa w kraju formacja strzelecka. Jednak faktyczne początki reaktywacji Związku sięgają pierwszej reaktywacji Strzelca po upadku komunizmu, Związane z działalnością Konfederacji Polski Niepodległej.

Więcej…

Manewr drużyny w terenie otwartym.

Mianem terenu otwartego rozumie się teren, w którym istnieje poważna trudność ukrycia się żołnierza. Są to. m.in. łąki, otwarte przestrzenie w kompleksie leśnym, otwarte przestrzenie między budynkami, tereny górskie, pola, stepy itp.

Więcej…

Medevac

Ewakuacja medyczna to transport rannych do punktów opieki medycznej za pomocą pojazdów lądowych lub powietrznych:

  • Określenie MEDEAVAC stosowane jest, gdy do transportu używane są wojskowe pojazdy medyczne (załogę stanowi personel medyczny),
  • Określenie CASEVAC stosowane jest, gdy do ewakuacji rannych wykorzystywane są pojazdy niewojskowe.

Więcej…

Mapa - informacje podstawowe

Mapa to zmniejszone przedstawienie na płaszczyźnie wybranego obszaru Ziemi określające wzajemne położenie i charakterystykę zawartych na niej obiektów, które uwzględnia jej kulistość i zostało sporządzone w określonej skali, przy użyciu znaków umownych i według określonych metod matematycznych. Reguły te pozwalają na oddanie kształtu kuli ziemskiej, a proces ten nazywany jest odwzorowaniem kartograficznym. Dzięki niemu na mapie powstaje siatka południków i równoleżników – siatka kartograficzna. Obecnie przyjętym odwzorowaniem kartograficznym jest uniwersalne poprzeczne odwzorowanie Merkatora (UTM).

Więcej…

Zasadzka - st. strz. ZS Paweł Łuczków

Zasadzka- jest to nagłe, krótkotrwałe i niespodziewane uderzenie na przeciwnika będącego w ruchu.  Jej celem jest zdobycie wiadomości lub zadanie strat przeciwnikowi lub opóźnienie jego przegrupowania.

Więcej…

Ogień i manewr

Ogień i manewr

Jest to zbiór komend i procedur umożliwiających sprawne przemieszczenie się w terenie oraz zmianę szyku w czasie kontaktu ogniowego lub wzrokowego z przeciwnikiem. Główną zasadą większości z nich jest przemieszczanie się przy jednoczesnym ciągłym prowadzeniu ognia w kierunku przeciwnika.

Więcej…

Przetrwać w zimie

Kiedy temperatura spada poniżej zera żarty się kończą a każde wyjście z ogrzewanego pomieszczenia może grozić konsekwencjami od zmarznięcia przez hipotermię i odmrożenia do śmierci. Niska temperatura jest często niedoceniana, co tylko w Polsce skutkuje kilkoma ofiarami śmiertelnymi każdego roku.

Więcej…

Urazy ortopedyczne - czyli zimowe działania

Każda pora roku ma swoje charakterystyczne cechy jeśli chodzi o choroby, uraz itp. Wiosną nasilają się alergie i wypadki samochodowe, lato to czas udarów mózgu i omdleń, jesienią szaleją bakterie i wirusy, natomiast zimą królują złamania i zwichnięcia.

Więcej…

Zasadzka - druż. ZS Piotr Socha

Zasadzka jest to skryte rozmieszczenie pododdziałów lub pododdziału w wyznaczonym miejscu i wykonanie nagłego, krótkotrwałego i niespodziewanego uderzenia. Zasadzki stosuje się we wszystkich rodzajach działań, głównie zaś podczas prowadzenia rozpoznania znajdujących się w ruchu obiektów przeciwnika. Zasadzki organizowane mogą być przed frontem, na skrzydłach własnych wojsk oraz w ugrupowaniu przeciwnika. Zasadzka ma na celu w głównej mierze zdobycie dodatkowych informacji np. poprzez porwanie wysokiej rangi dowódcy, czy zdobycie map i rozkazów przewożonych na linie frontu. Działaniami dodatkowymi mogą być: zdobycie zaopatrzenia, opóźnienie ruchu wojsk, oddziaływanie psychologiczne.

Więcej…

Więcej artykułów…

Strona 1 z 2

pierwsza
poprzednia
1
Panel użytkownikaObecni na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Liczba odwiedzin

Odsłon : 970893